Gratulujemy.

b_2793

23 sierpnia, kiedy na Jasną Górę wyruszali pielgrzymi z Będzina, swoją liczącą ok. 820 kilometrów pielgrzymkę do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela zakończył rektor naszego seminarium, ks. Konrad Kościk, z dwójką kleryków – Jakubem Zuchowiczem i Wojciechem Jarczykiem.

Wyprawa w palącym słońcu biegła górzystą trasą „Camino del Norte” czyli Drogą Północną, prowadzącą z Irun w Kraju Basków przez Kantabrię, Asturię i Galicję.

mapa2011k

Trzech pielgrzymów wyruszyło 30 lipca. Dziennie przemierzali między 30 a 35 kilometrów modląc się za Seminarium Sosnowieckie i o nowe powołania do kapłaństwa, a także w intencjach, jakie polecali Ksiądz Biskup, Rodziny i Parafianie.

Pokłonienie się św. Jakubowi to nie koniec ich wyprawy – kolejnym punktem jest spotkanie z Maryją w Fatimie.

Księdzu Rektorowi i Naszym Braciom ;-) szczerze i  serdecznie gratulujemy.

Imieniny Pasterza.

homilia

W przededniu wspomnienia Świętego Grzegorza Wielkiego, patrona Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, serdecznie zapraszamy wszystkich diecezjan do modlitwy w intencji Solenizanta podczas imieninowej Mszy św., która 1 września (sobota) o godzinie 10.30 zostanie odprawiona w sosnowieckiej katedrze. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii, prosimy o polecanie osoby Pasterza naszej diecezji w indywidualnych modlitwach.

Boże wiekuisty Pasterzu wiernych, Ty troskliwie kierujesz Kościołem i rządzisz nim z miłością, spraw niech Twój sługa Biskup Grzegorz, którego postawiłeś na czele swojego ludu diecezji sosnowieckiej, prowadzi go w imieniu Chrystusa, niech go uświęca sprawując sakramenty i rządzi nim zgodnie z Twoją wolą. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Rocznica poświęcenia matki kościołów naszej diecezji.

serveimageGarść informacji:

Neoromański kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, wzniesiony w latach 1893-1906 według projekta architekta Karola Kozłowskiego, stanowi cenny przykład sakralnej architektury Sosnowca. Jego wnętrze zdobi polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.

Kościół został konsekrowany 8 sierpnia 1910 roku przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Ojciec święty Jan Paweł II, ustanawiając 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniæ Populus diecezję sosnowiecką, wyznaczył go na katedrę nowej diecezji.

Dekretem zaś Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 28 października 1999 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Módlmy sie wspólnie o przyszłość naszego lokalnego kościoła, w tym o nowe i dobre powołania do kapłaństwa.