12 lat posługi biskupa Grzegorza

W dniu wczorajszym tj. 28.03, ordynariusz, biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak obchodził 12 rocznicę swojego ingresu. Od 2009r biskup Grzegorz służy Sosnowieckiejdiecezji. Niewątpliwie, trzeba przypomnieć, że biskup od samego początku pamięta o seminarium. Przyjeżdża do seminarzystów każdego miesiąca i rozmawia z nimi o ich radościach i trudnościach.
Księże biskupie Grzegorzu, dziękujemy Ci za Twoją posługę, troskę i zaangażowanie.
Dla kleryków jesteś przykładem Dobrego Pasterza, który pamięta o swoich owcach.
Życzymy błogosławieństwa Bożego na kolejne lata posługi, równocześnie dziękując za 12 lat gorliwej służby.
Zawierzamy Cię świętemu Józefowi. Obchody odbywały się w katedrze Sosnowieckiej:

http://diecezja.sosnowiec.pl/news/katedra:-12-lecie-sakry-bp.-grzegorza-kaszaka-4661

Niedziela Palmowa

Hosanna! Hosanna Synowi Dawida!💦💦💦🌴🌴🌴✝️Liturgią Niedzieli Palmowej weszliśmy – całą wspólnotą – w tajemnicę Wielkiego Tygodnia! Dla nas, kandydatów do święceń kapłańskich, to niezwykły dzień. Chrystus wjeżdża do Jerozolimy wśród radosnych okrzyków. Jednak w Jego sercu widać już horyzont tej podróży – śmierć na krzyżu. Bóg wie, że Ci którzy krzyczą „hosanna” już niebawem zaczną domagać się Jego śmierci. Jezus nie rezygnuje z drogi, którą jedzie dlatego, że bezgranicznie ukochał tych śpiewających „chwała” oraz tych wołających „na krzyż”. Serce przyszłego kapłana powinno być szerokie, aby przyjmować zarówno tych pierwszych, jak i drugich. W kleryckim i kapłańskim sercu, krzyż na horyzoncie powinien być powodem, dla którego nie ustaniemy w drodze, ale będziemy kroczyć dalej dla naszych braci i sióstr. Na początku tego tygodnia, podobnie jak na końcu, oddajemy szczególną chwałę naszemu Panu i Zbawicielowi. Niech zatem palmowe gałązki, które dzisiaj poświęciliśmy, nieustannie przypominają nam o chwale jaką powinniśmy oddawać naszemu Panu. Was – naszych przyjaciół – prosimy o modlitwę w naszej intencji, abyśmy przez naśladowanie Chrystusa, który zmierza do Jerozolimy nieustannie oddawali cześć naszemu Bogu!

Uroczystość Świętego Józefa

Święty Józef w diecezji Sosnowieckiej cieszy się dużym nabożeństwem. W roku poświęconym Jego osobie, nie tylko dla diecezji Sosnowieckiej jest to ważny dzień. W dniu dzisiejszym cały Kościół powszechny wspomina tego wielkiego Świętego, jakim jest Święty Józef. Szczególnie biorąc pod uwagę rok św. Józefa, który ogłosił papież Franciszek. W seminarium obchody rozpoczęliśmy już wczoraj. Przypomnijmy, że Święty Józef patronuje Seminarium Sosnowieckiemu.

17 marca od rana sacelani mieli dużo pracy. Przygotowali i posprzątali kaplicę, przygotowali paramenty do Eucharystii, prasowali alby oraz ornaty i zrobili stosowną dekorację, strojąc obrazu Świętego Józefa. Należy wspomnieć, że obraz św. Józefa został niedawno odebrany z renowacji. Kantorzy natomiast stanęli na wysokości zadania, przygotowując oprawę muzyczno – liturgiczną na Eucharystię. Wszystkie pieśni były oczywiście ku czci św. Józefa. Ciekawostka: twórcą jednej z pieśni jest nasz profesor od Muzyki Kościelnej, ksiądz Marek, który również przygotowuje z klerykami Akatyst ku czci św. Józefa.

Popołudniu biskup Grzegorz przyjechał do seminarium. Jak wszyscy dobrze wiedzą, biskup Grzegorz niedawno chorował z powodu zakażenia. Nasze codzienne modlitwy w seminarium, jak i w całej diecezji, okazały się skuteczne. Biskup szybko wrócił do zdrowia. Wizyta w Seminarium Sosnowieckim w Częstochowie, była pierwszym wyjazdem biskupa po chorobie! Piękniej nie dało się wznowić swojej pasterskiej posługi, jak rozpocząć uroczystością św. Józefa.

Biskup Grzegorz po krótkiej rozmowie z rektorem Konradem, spotkał się również z klerykami Sosnowieckimi, oczywiście uwzględniając wszelkie obostrzenia sanitarno – epidemiologiczne. Biskup poruszył wydarzenia takie jak: Akatyst, Triduum, Święta, posługa wakacyjna. Następie o godzinie 17:30 celebrował Najświętszą Eucharystię wraz z księżmi przełożonymi. Podczas kazania, biskup Grzegorz zwrócił uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na to, że od św. Józefa wiele możemy się nauczyć. Fragment kazania:

O świętym Józefie wiemy niewiele. Raptem 26 wersów Ewangelii umożliwiają odkrycie bogactwa jakie skrywa św. Józefa… Święty Jan Paweł II, wielki czciciel św. Józefa mawiał: wiara karmiąca się modlitwą to najcenniejszy skarb jak otrzymujemy od św. Józefa… Doskonale wiemy, że Józefa określali za sprawiedliwego. Dlaczego? Pismo Święte mówi, że sprawiedliwy to ten który wsłuchuje się w Słowo Boże. Święty Józef jest dla nas przykładem człowieka modlitwy. Święta siostra Faustyna, wspomina biskup, miała wizję, w której to gdy dziecię Jezus zasnęło to Józef wraz z Maryją modlili się wspólnie. Jest On dla nas darem. Darem, który uczy nas modlitwy. Modlitwy narażonej na próby. Przecież gdy Anioł przyszedł w nocy do Józefa i powiedział, że ma zbiegać bo Herod chce zabić Dziecię, Ten wykonuje wszystko co usłyszał od Anioła. Józef pomimo niezrozumienia ufa Bożemu Słowu. To trudne zadanie zrealizował dzięki swojemu posłuszeństwu i modlitwie. Święty Józef jest przykładem Ojcostwa. Ten przykład jest bardzo ważny, gdyż ojciec ma szczególny wpływ na dziecko. Przykładem może być Jan Paweł II, który wspominał jak to obudził się w nocy i ujrzał swojego ojca, modlącego się na drewnianej podłodze klęcząc.

Z kazania św. Bernardyna ze Sieny:

Pomnij przeto na nas, święty Józefie, i twoimi modlitwami wstawiaj się u Tego, który uchodził za Twojego Syna. Spraw także, aby łaskawa dla nas była twoja Oblubienica, Najświętsza Dziewica Maryja, Matka Tego, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. Amen.

BP GRZEGORZ KASZAK MA KORONAWIRUSA.

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak zakażony koronawirusem

Seminarium nie ustaje w modlitwach zanoszonych do Boga o zdrowie J. E. Bp Grzegorza Kaszaka, który od kilku dni zmaga się z koronawirusem. Zachęcamy też wszystkich do modlitwy o zdrowie dl Biskupa, ale również za wszystkich chorych kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich naszej diecezji.