Pierwsze koty za płoty

imagesW dniach 16 ? 17 maja nasz Klerycki Krąg Harcerski uczestniczył  w Ogólnopolskiej Harcerskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Już po raz dziewiętnasty harcerze skupieni w hufcach ZHP działających na terenie całego kraju mieli okazję wspólnie się bawić, uczyć ale też modlić, gdyż modlitwa jest bardzo ważną częścią harcerskiego etosu. Tym razem motywem przewodnim było hasło ?CZUWAJ nad naszymi drogami?. Drogami, jako wędrówkami przez życie pełne chwil lepszych i gorszych.

Z harcerzami spotkaliśmy się w piątek po seminaryjnej kolacji, w budynku jednej z częstochowskich szkół, gdzie ze względu na wyjątkowo niekorzystną aurę druhny i druhowie zmuszeni byli nocować. Pogoda w znacznej mierze wpłynęła na weryfikację naszych planów ? musieliśmy zrezygnować z przeprowadzenia Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich ? odbyła się ona w Jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej. Włączając się w tą inicjatywę przygotowaliśmy rozważania nawiązujące nie tylko do męki Chrystusa, ale i do praw harcerskich.

W ramach tego spotkania wzięliśmy też udział w piątkowym Apelu Jasnogórskim oraz w sobotniej Mszy Świętej. Pielgrzymka zakończyła się w niedzielne popołudnie, kiedy to harcerki i harcerze rozjechali się do swoich rodzinnych miejscowości.

Podsumowując spotkanie stało się okazją do poznania nowych ludzi, integracji z nimi, wyciągnięcia wniosków co do współpracy, przede wszystkim w kontekście planów na przyszłość.

kl. Karol Goc