Podsumowanie Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

W dniach od 21-24 lutego 2014 roku na Jasnej Górze odbyła się XXXIX Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło- Życie. Zgromadziła ona około 1000 oazowiczów z całej Polski i świata, którzy czujg się odpowiedzialni za Ruch. Jak co roku został zaprezentowany program na nowy rok formacyjny 2014/2015, który będzie upływał pod hasłem ?Radość Ewangelii?. Inspiracją do niego jest adhortacja apostolska papieża Franciszka ?Evangelii gaudium?, w której podejmuje temat ewangelizacji we współczesnym świecie. W nurcie tej problematyki został wygłoszony szereg konferencji.

Na szczególną uwagę zasługują:

rys

Bp Grzegorz Ryś, Od ?Evangelii nuntiandi? do ?Evangelii Gaudium? – wyzwania i inspiracje, który w opinii wszystkich został pozytywnie przyjęty, jak też można się było tego spodziewac po biskupie Grzegorzu. Mówił on o gorliwosci w głoszeniu Ewangelii, do czego czerpiemy moc z adoracji i z radosci bycia Kosciołem.

Ks. dr hab. Antoni Bartoszek, Ewangelizacja w kontekscie wyzwań kulturowych na przykładzie gender. Pokazał on sposób syntetyczny i rzetelny, czym jest ideologia gender, jakie są jej podstawy i błędy

Ks. Ryszard Nowak, Parafia wspólnota wspólnot – misją Ruchu Światło-Życie – teoria i praktyka. Ksiądz Ryszard opowiadał na podstawie własnego doswiadczenia proboszcza, że wizja Koscioła w ukazana w nauczaniu Soboru Watykańskiego II, a wydobyta przez ks. Franciszka Blachnickiego przynosi wielkie owoce.

Ks. dr Marek Sędek, Nowe propozycje ewangelizacyjne dla parafii,

Małgorzata i Marek Nowiccy, ?Upili się młodym winem? – wylanie Ducha Świętego w Ruchu Światło – Życie (1973-1979) – Prezentacja książki ?Upili się młodym winem? oraz filmu ?Murzasichle?. Pan Marek po prezentacji owego filmu, mówił do nas w stanowczych słowach o tym, że musimy wyjsc w końcu ze swojego przytulnego i zamkniętego Koscioła na zewnątrz z Ewangelią w mocy Ducha Świętego do ludzi obojętnych i negatywnie nastawionych do Koscioła (użył tu okresleń ?komunistów, liberałów, ateistów itp.). Było to swoistym wezwaniem do rachunku sumienia z własnej postawy w Kosciele i Ruchu także dlatego, że to przemówienie, jak powiedział na koniec Pan Marek, okazało się homilią ks. Blachnickiego sprzed 40 lat, a która nadal jest aktualna!

adam1

W Kongregacji Odpowiedzialnych miałem okazję uczestniczyć po raz pierwszy. Była to dla mnie okazja ucieszenia się Kościołem i ludźmi, którzy głęboko przeżywają swoją relację z Bogiem i z radością poświęcają czas dla Boga i Kościoła, aby innym ludziom przybliżać Królestwo Boże. Z tego spotkania płynie też dla mnie wezwanie aby samemu nie ustawać w gorliwości w dążeniu do Boga.

kl. Adam Nackowski
rok III