Relacja z ONŻ I stopnia w Zbludzy

foska 2014Jak co roku czekałem z utęsknieniem na wakacje. Oprócz perspektywy wypoczynku po całym roku akademickim, pełnym nauki i pracy, na moim horyzoncie jawiły się kolejne już, rekolekcje Ruchu Światło-Życie. Tym razem Pan posłał mnie do małej wioseczki Zbludza, niedaleko Limanowej, aby głosić Słowo Boże i towarzyszyć w prowadzeniu rekolekcji Oazy Nowego Życia I`.

Nasz oazowy wyjazd odbywał się w II turnusie, czyli od 17.07 do 31.07. Moderatorem rekolekcji był Ks. Michał Musialski. W skład diakonii prowadzącej weszli: kl. Karol Zadworny (IV rok), Paulina Wadowska, Justyna Łokcik ? animator muzyczny, Michał Czyrnek i ja. W rekolekcjach brało udział kilkanaście osób z terenów diecezji sosnowieckiej. Grupa była niezwykle kameralna, a dzięki temu lepiej było nam dotrzeć do każdego z uczestników wydarzenia.

Rekolekcje ONŻ I` to bardzo ważny punkt na mapie oazowej drogi w Ruchu. Wprowadza on i przygotowuje uczestników do wejścia na drogę doświadczania Pana Boga osobiście w swoim życiu. Codzienna Eucharystia, Namiot Spotkania ? czyli medytacja nad Słowem Bożym, Szkoła Modlitwy, śpiew, spotkania w grupach czy tzw. wyprawy otwartych oczu, były stałymi punktami dnia rekolekcji. Dzięki treściom, które realizowaliśmy w przeciągu kolejnych momentów oazy, wzbogacało się w nas przeżywanie wiary chrześcijańskiej, poszerzała wizja wspólnoty Kościoła i perspektywa systematycznego włączania się w działalność i misję Ruchu Światło-Życie.

Szkoła Modlitwy
Szkoła Modlitwy

Ale najważniejsze przeżycia, to dwa filary rekolekcji. Pierwszy z nich miał miejsce IV dnia. To moment, gdy osobiście obieramy Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela. Od tego momentu to On kieruje naszym życiem. Tylko jemu chcemy podporządkować swoje wybory i decyzje. To bardzo ważny moment oazowej ?jedynki?. Od tego, jak hojnie wejdzie się w tą decyzję, zależy kształt dalszej formacji nie tylko w ruchu, ale w życiu wiary w ogóle.

Drugim filarem rekolekcji było odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Przed laty to rodzice przynieśli nas do kościoła i prosili w naszym imieniu o chrzest i włączenie do wspólnoty Kościoła. Rekolekcje ONŻ I` są okazją na to, aby świadomie i dobrowolnie potwierdzić ten wybór swoich opiekunów. Życie wymaga od nas konkretnych decyzji. Aby opowiedzieć się za czymś, musimy jednocześnie zrezygnować z czegoś innego. Odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego jest wybraniem życia według Ewangelii Jezusa, a wyrzeczeniem się życia według Ewangelii Świata, którą stara się forsować szatan.

Wycieczka w góry.
Wycieczka w góry.

Czas rekolekcji Ruchu Światło-Życie, to osobiście dla mnie bardzo ważny czas. Jako kleryk, żyjący w perspektywie niedalekich już święceń diakonatu i prezbiteratu, mogę zaangażować się już teraz w misję Kościoła, który przepowiada Dobrą Nowinę. Spotkanie wielu młodych ludzi, często obarczonych tyle bogatym, co trudnym często doświadczeniem życiowym jest dla mnie ogromnym bogactwem. Nie chodzi jedynie o zdobywanie swoistego ?doświadczenia? duszpasterskiego. Mogę się budować wiarą młodych ludzi, ich poszukiwaniem Boga, pragnieniem modlitwy i rozmowy o sprawach ducha i serca. To daje mi radość i utwierdza w powołaniu.

Drogi Czytelniku! Zapraszam Cię, abyś dołączył do nas, do Ruchu Światło- Życie. Jeśli szukasz miejsca, w którym liczysz na pogłębienie wiary. Jeśli potrzebujesz wspólnoty, która wesprze Cię w życiu zgodnym z Ewangelią. Jeśli pragniesz rekolekcji, które zmienią Twoje życie ? dołącz do Oazy, wybierz się na rekolekcje, pogadaj za animatorami i członkami Ruchu. Potrzebujemy także Twojego bogactwa!

 

Kl. Przemek Lech (WSD Sosnowiec – V rok)