Archiwa kategorii: Klerycki kalendarz adwentowy

Kalendarz-adwentowy-1-1500x1001

Szczepan – Grzegorz Fudro, rok VI.

728053210

Święty Szczepan został umęczony – ukamienowany jeszcze przez nawróceniem Szawła i na wiele lat przed śmiercią ostatniego z Apostołów. Skromny diakon wyprzedził ich wszystkich w wyścigu do Nieba i świętości. Jako pierwszy między wielu braćmi otrzymał palmę męczeństwa i wieniec zwycięstwa. Nie był kapłanem, a jako pierwszy złożył Bogu – na wzór Chrystusa – największą ofiarę. Nie był królem, a zakrólował u boku swego Mistrza. Nie był prorokiem, a pociągnął za sobą tłumy. Po dziś dzień wielu stąpa jego śladem.

Czytaj dalej

Kalendarz-adwentowy-1-1500x1001

Józef – Kacper Górski, rok VI.

Renis-St.-Joseph

Święty Józef to święty w cieniu. Niby każdy z nas wie kim był, jaki był, ale nadal panuje stereotyp jego jako starszego, smutnego mężczyzny, który totalnie nie był spełniony w życiu. Miałem tę łaskę, że św. Józef był moim patronem już od małego. Rodzinna parafia jest pod wezwaniem właśnie Józefa Rzemieślnika. Naszemu seminarium również patronuje św. Józef. Ten niezwykły i prawdziwy facet z krwi i kości pokazał mi i wielu klerykom, jaki powinien być prawdziwy, wzorowy mężczyzna.

Czytaj dalej

Kalendarz-adwentowy-1-1500x1001

dominik_savio_1

Święty Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 r. w San Giovanni di Riva i jest jednym z najmłodszych świętych pośród wyniesionych na ołtarze. Wywarł on olbrzymi wpływ na moje powołanie kapłańskie, gdyż jest patronem ministrantów, a to właśnie w tej wspólnocie odkryłem, że Chrystus wzywa mnie do wyłącznej służby Kościołowi.

Czytaj dalej

Kalendarz-adwentowy-1-1500x1001

Jerzy Popiełuszko – Konrad Jastrzębski, rok I.

4418ceab019e46ae62aa9bea90a7f2c6Błogosławiony Jerzy (imię chrzcielne to Alfons – zmienił je po wstąpieniu do seminarium) Aleksander Popiełuszko urodził się w Okopach po II wojnie światowej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest szczególnym wzorem w moim powołaniu kapłańskim. Popiełuszko był kapelanem Solidarności w okresie komunizmu, odznaczał się dużą wrażliwością na cierpienie innych, jego bezwzględna wierność Kościołowi i proste wyznawanie wiary przyciągało doń rzesze wiernych. Krytykował postępowanie władz, co przypłacił życiem. Został uprowadzony i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy MSW 19 października 1984 roku.

Czytaj dalej