Archiwa kategorii: Bez kategorii

Rocznica księdza biskupa Piotra

15 lutego jest szczególnym dniem dla sosnowieckiego biskupa pomocniczego – bp. Piotra Skuchy. To właśnie tego dnia, 34 lata temu, przyjął z rąk ówczesnego Prymasa Polski – kard. Józefa Glempa – święcenia biskupie.
25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przeniósł bp. Piotra Skuchę z dotychczasowego urzędu Biskupa Pomocniczego Diecezji Kieleckiej i powołał do nowej posługi w Diecezji Sosnowieckiej w charakterze Biskupa Pomocniczego.
Funkcję tę objął 25 marca 1992 r. 27 marca został ustanowiony delegatem z uprawnieniami wikariusza generalnego abp. Stanisława Nowaka, który w tym czasie był administratorem diecezji sosnowieckiej. 3 czerwca 1992 r. został wikariuszem generalnym diecezji sosnowieckiej, a po śmierci jej pierwszego biskupa Adama Smigielskiego administratorem tej diecezji.
Księdzu Biskupowi Piotrowi życzymy w tym szczególnym dla niego dniu, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski, zwłaszcza łaskę zdrowia.

Wizyta biskupa Grzegorza oraz poświęcenie ikony św. Józefa

Dzisiaj przyjechał do nas biskup Grzegorz.

  • Przed Mszą, biskup odbył rozmowy z klerykami roku IV, którzy niebawem przyjmą posługę akolity.
  • O godzinie 17:30 celebrował z przełożonymi Mszę Świętą w kaplicy pierwszego roku.
  • W tej Mszy uczestniczyli oczywiście klerycy.
  • Jako że jest to kaplica przeznaczona dla najmłodszych kleryków, to właśnie oni służyli podczas Eucharystii.
  • Biskup podczas sprawowania liturgii, poświecił nową ikonę świętego Józefa, którą ufundował ksiądz rektor Konrad.
  • Formularz mszalny o świętym Józefie (Msza wotywa).
  • Podczas homilii biskup przybliżył nam znaczenie ikon oraz postać świętego Józefa, podkreślając jego dwie cechy: sprawiedliwość i rozwagę.

Ikony są po to, aby wpatrywać się w postacie świętych. My przyglądamy się ich życiu, kontemplujemy i medytujemy nad ich gorliwością i wiarą w Boga. Dzisiaj, dla was kleryków, medytacja będzie nad ikoną świętego Józefa. Po co? Aby każdy tu obecny mógł wyciągnąć wnioski oraz pogłębić pobożność do świętego Józefa – waszego patrona. Przypomnijcie sobie wędrówkę Maryi do świętej Elżbieta. Matka Boża była już zaręczona ze świętym Józefem, ale jeszcze ze sobą nie zamieszkali. Kiedy wraca do Józefa, jest brzemienna – konsternacja świętego Józefa, bo dziecko nie jest jego. Na kartach Pisma Świętego, ewangelista zapisał Józef podjął myśl , co oznacza poszukiwanie przez Józefa sposobności rozwiązania problemu, z jakim się zmierzył. Józef nie skapitulował, nie zrezygnował. Poddał problematykę rozwadze, szukał rozwiązania po ludzku. Na tym jednak nie zakończył rozważań – zwrócił się do Boga. Nie chcąc skrzywdzić swojej małżonki, Józef okazuje miłosierdzie. Stawia szacunek i miłość do Maryi ponad prawo jakie obowiązywało. Tu dostrzegamy jego sprawiedliwość obok rozwagi. Biblijne rozumienie człowieka sprawiedliwego, oznacza tego, który słucha Słowa Bożego i je wypełnia. Józef znalazł rozwiązanie z tej trudnej sytuacji podejmując jednocześnie wysiłek intelektualny i duchowy. Nie zapominajmy o tych dwóch sposobach rozwiązywania wszelkich trudności życiowych jakie nas spotykają.

Przypomnijmy jeszcze, że mamy jubileuszowy rok świętego Józefa. Dla tego kto jeszcze nie wiedział, każdego 19 dnia każdego miesiąca można uzyskać odpust. Warunki są następujące:

  • modlitwa do świętego Józefa
  • modlitwa za papieża Franciszka
  • Komunia Święta

Odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Dzisiaj odwiedził nas J.E. ksiądz biskup Grzegorz

Św. Mikołaj

Przed spotkaniem, widział się ze świętym Mikołajem, który to przekazał mu, dla każdego z nas, pyszną czekoladę Na szczęście, klerycy na przechadzce również spotkali świętego Mikołaja, i przekazał im prezenty dla księdza biskupa Grzegorza, nie zapominając o kapelanie księdzu Przemysławie.

Rozmowy z rocznikiem V

Głównym celem wizyty księdza biskupa były jednak rozmowy z klerykami roku V przed przystąpieniem do obrzędu Ad Missio. Obrzęd ten, będzie miał miejsce 18 Grudnia, i nasi koledzy rozpoczną bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia święceń w stopniu diakonatu.

Pomagamy, seminarium w akcji

Rozumiejąc dzisiejsze trudne czasy, podjęliśmy decyzję o wsparciu inicjatywy diecezjalnej, której celem jest przekazanie 50 laptopów dla szkół specjalnych. Dar serca dla serca. Dzisiaj przekazaliśmy, na ręce księdza biskupa Grzegorza, pieniądze do sfinansowania jednego z komputerów.

Poniżej pamiątkowe zdjęcie w kaplicy Sosnowieckiej, której patronuje święty Józef.

129285007_3674982532615762_313736040101612954_o