UROCZYSTOŚĆ PATRONA NASZEGO SEMINARIUM ŚWIĘTEGO JÓZEFA

Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Wraz z całym Kościółem obchodzimy uroczystość św. Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który jest też patronem Seminarium Sosnowieckiego. Patronem nie tylko na dekrecie, ale i w naszych sercach.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC
O godz. 17:30 mszę św. odpustową sprawował ks. bp Grzegorz Kaszak. Jak podkreślił w kazaniu, św. Józef to wyjątkowy święty, który na pewno w niebie wiele może. Chociaż wiemy o nim niewiele (nie znamy nawet jego wieku, ani daty śmierci), a na kartach Ewangelii nie pojawia się ani jedno wypowiedziane przez niego słowo, to wyraźnie przemawiają jego czyny. Choć stereotyp przedstawia go jako starca z długą brodą, biorąc za żonę Maryję prawdopodobnie był człowiekiem młodym, być może w naszym wieku. Wiele w życiu przeszedł. Po Zwiastowaniu Maryja nie powiedziała mu o tym wydarzeniu, którego sama do końca nie rozumiała. Zapewne przyszła mu do głowy myśl: ?Ona mnie zdradziła?. Wszystkie plany i marzenia posypały się w jednym momencie. Mimo to, będąc człowiekiem sprawiedliwym nie chciał narażać Maryi na okrutną śmierć przez ukamienowanie. Wziął ją do siebie, i w konsekwencji wziął na siebie ziemskie ojcostwo Zbawiciela. A nie było to zadanie łatwe, już od samego początku ? spis ludności, wyprawa do Betlejem. Potem ucieczka do Egiptu. Anioł objawia się we śnie właśnie jemu, a nie Maryi. To on jest ?człowiekiem od spraw technicznych? – jako mężczyzna i ojciec rodziny bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo Chrystusa. Pokazuje nam, jak będąc w cieniu i wykonując swoje codzienne obowiązki dojść do świętości. Jest bardzo współczesnym świętym ? zna smak zawiedzionych nadziei, niespełnionych planów, niebezpieczeństwa, niepewności jutra, troski o rodzinę.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Św. Józefie, módl się za nami, abyśmy stawali się podobnymi do Ciebie w podejmowaniu codziennych obowiązków i ufności w Bożą opiekę, bo w przyszłości mamy brać na ręce Chrystusa, tak jak ty brałeś go w dzieciństwie. Opiekuj się Kościołem i ratuj go od niebezpieczeństw, jak kiedyś ratowałeś jego Założyciela.

kl. Marcin Wiorek