Archiwa kategorii: Aktualności

Rocznica poświęcenia matki kościołów naszej diecezji.

serveimageGarść informacji:

Neoromański kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, wzniesiony w latach 1893-1906 według projekta architekta Karola Kozłowskiego, stanowi cenny przykład sakralnej architektury Sosnowca. Jego wnętrze zdobi polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę.

Kościół został konsekrowany 8 sierpnia 1910 roku przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Ojciec święty Jan Paweł II, ustanawiając 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniæ Populus diecezję sosnowiecką, wyznaczył go na katedrę nowej diecezji.

Dekretem zaś Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 28 października 1999 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Módlmy sie wspólnie o przyszłość naszego lokalnego kościoła, w tym o nowe i dobre powołania do kapłaństwa.

Przy sobocie o robocie.

Każdy z nas dobrze wie, że odpoczynek winien być czasem spędzanym w inny niż codzienny sposób. Po zakończeniu niezwykle intensywnej intelektualnej przygody, klerycy mieli okazję udowodnić, że i fizycznie są w stanie pomóc (a przy tym dobrze się bawić).

Poniżej zdjęcia z prac prowadzonych na terenie naszej diecezji.

IMG_0028 IMG_0029 IMG_0027

Wszystkiego najlepszego.

p_skucha

 

Tak się składa, że wśród wielu solenizantów pamięci modlitewnej polecamy szczególnie dzisiaj Naszego Nieocenionego Księdza Biskupa Piotra.

Obok pełni Bożego błogosławieństwa i wielu łask życzymy również tego, by zawsze towarzyszyła Mu pogoda ducha, którą emanuje na spotkaniach z nami – klerykami.

Jeszcze raz Szczęść Boże Księże Biskupie.

Decyzja należy do Ciebie.

 

plyn_pod_prad_by_nocturno19021992-d45uiyu

„Seminarium to więcej niż mogłoby się wydawać”.

Jeśli chcesz lepiej poznać sens tych słów i nie boisz się ryzyka – dołącz do Nas. Nie tylko modlitwa, nauka, lecz przede wszystkim poznanie wielu ciekawych ludzi i przyjemna atmosfera w naszym sosnowieckim „zespole”, pod czujnym okiem Księdza Rektora Konrada Kościka, pomogą Ci trafnie rozeznać powołanie. W końcu przyjście do seminarium niekoniecznie musi oznaczać zostanie księdzem…

Nie ryzykujesz więc Nasz Drogi Przyjacielu tak wiele jakby się mogło wydawać – po co gryźć się z myślami o wyjątkowej służbie Bogu przez kolejne lata? Spotkanie się z ludźmi z krwi i kości o różnych historiach życia może akurat dać Ci oczekiwaną odpowiedź. Życzliwej atmosfery ci u nas dostatek.

Spotkanie z kandydatami będzie miało miejsce w gmachu Seminarium w Częstochowie, położonym przy ulicy Świętej Barbary 41 w dwóch terminach:

 1. 30 czerwca (sobota),
 2. 8 września (sobota) 2018 roku.

Egzaminy rozpoczynają się o godzinie 10.00.

Telefon kontaktowy:

(34) 365 12 15.

Wymagane dokumenty:

 • Akt Chrztu i świadectwo Bierzmowania,
 • Świadectwo ukończenia szkoły średniej,
 • Świadectwo maturalne,
 • Świadectwo zdrowia,
 • Opinię Księdza Proboszcza,
 • Opinię Katechety,
 • Podanie o przyjęcie,
 • Życiorys,
 • Pięć fotografii.