Pokanonizacyjne wspomnienia – część III

DSC_0317_572Dzień III

W kolejnym dniu naszego pielgrzymowania zatrzymaliśmy się w Padwie. Miejsce to związane jest ze słynnym franciszkaninem św. Antonim, patronem rzeczy zagubionych. Już na samym początku urzekło nas piękno architektoniczne bazyliki (jest to największy kościół w Padwie) której patronuje św. Antoni, a zarazem atmosfera głębokiego skupienia i modlitwy.

Przez mieszkańców Padwy Bazylika nazywana jest „Il Santo”. Oddaliśmy cześć relikwiom świętego. Już same relikwie były dla nas czymś wyjątkowym, były to żuchwa i język świętego zachowany w stanie nienaruszonym. W Padwie spotkaliśmy dość dużą ilość pielgrzymów z Polski, a między innymi grupę z Sosnowca. Następnie udaliśmy się autokarem długą drogą przez góry do La Verny, która jest miejscem otrzymania przez św. Franciszka z Asyżu stygmatów.

La Verna góruje ona nad miejscowością Chiusi della Verna w prowincji Arezzo we Włoszech. Zastała nas tam deszczowa pogoda, powaga i surowość miejsca. Dołączyliśmy do procesji ku czci Matki Bożej. W kaplicy stygmatów, która jest sercem sanktuarium w La Verna sprawowana była dla naszej wspólnoty Eucharystia pod przewodnictwem naszego ojca duchownego, po czym przez miejscowego franciszkanina, a naszego rodaka, została nam opowiedziana historia tego miejsca. Podziwialiśmy także wnętrze bazyliki, a w sposób szczególny najważniejsze dzieła z ceramiki pochodzące z pracowni Andrea della Robbia. Na koniec, gdy po deszczu przerzedziło się powietrze, mogliśmy z tarasu widokowego podziwiać piękno okolicznych terenów, panoramę na Dolinę Casentino i pozostałości zamku hrabiego Orlando di Chiusi.

Nasyceni wrażeniami udaliśmy się do autokarów by dojechać się na miejsce noclegu w okolice Asyżu w regionie Umbria w prowincji Perugia,  miejscu narodzin św. Franciszka i św. Klary.

kl. Andrzej Hepek
rok IV